9 listopada uczniowie i nauczyciele wszystkich klas spotykali się w sali gimnastycznej, żeby o g. 11:11 wspólnie zaśpiewać 4-zwrotkowy hymn narodowy w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości (akcja Rekord dla Niepodległej zorganizowana przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży).
Atmosfera była bardzo wyjatkowa, tak jak wyjątkowa jest rocznica, którą świętujemy.
Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości pezez Polskę w szkole zostały ogłoszone konkursy plastyczne. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do zadania. Wykonali staranne prace, które obecnie można podziwiać na szkolnych korytarzach.
Nasza szkoła jest jedną z 300 szkół z całej Polski, które biorą udział w ogólnopolskim konkursie Do Hymnu.
Przesłuchanie w naszej szkole odbyło się 22 października o godz. 10.00.
Wzięło w nim udział ok 400 uczniów naszej szkoły.
Do Hymnu to konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Za oknem szaro i smutno, a w naszej swietlicy zagościła kolorowa jesień. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne.
Grupa uczniów naszej szkoły miała okazję wziąć udział w niesamowitej przygodzie. W ramach projektu Erasmus + dzieci wyjachały na włoską wyspę - Sardynię. Spędziły tam tydzień, mieszkając u włoskich rodzin i uczęszczając do szkoły wraz ze swymi kolegami i koleżankami z Włoch i Portugalii.
Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców tego regionu. "Przybrani rodzice" zaopiekowali się nimi, jak własnymi dziećmi. Dzięki nim uczniowie poznali stolicę wyspy - Cagliari, zabytki i ciekawe miejsca (np. obserwowali flamingi) oraz włoską kuchnię. W szkole mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe, porozumiewanie się w języku angielskim. Godnie reprezentowali SP41.
W tym samym czasie nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w szkoleniach w ramach projektu Games 2 Learn.
Nasza szkoła jest jedną z 300 szkół z całej Polski, które biorą udział w ogólnopolskim konkursie Do Hymnu.
Celem konkursu jest:
- włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
- doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,
- edukację muzyczną poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych,
- rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie,
- zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.
Do Hymnu to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
I etap
Uczniowie szkoły wspólnie wykonają pieśni hymniczne w terminie od 15 września do 31 października 2018 r. w siedzibie lub na terenie szkoły. Dwuosobowe jury dokona rejestracji dźwięku i obrazu oraz oceni występ uczniów.
II etap
Jury centralne oceni występy szkół, które osiągnęły najwyższą punktację (po 5 szkół z każdego województwa). Ocena zostanie dokonana na podstawie zarejestrowanych nagrań.
Jury centralne wskaże laureatów I, II i III miejsca oraz przyzna wyróżnienia dla szkół w każdym województwie, z wyłączeniem tych, w których szkoły zostały laureatami na poziomie ogólnopolskim.
Przesłuchanie w naszej szkole odbędzie się 22 października o godz. 10.00.
W przesłuchaniu weźmie udział ok 400 uczniów naszej szkoły.
Szkolny zespół blogerów wybrał się na wycieczkę do Krakowa, gdzie mieli okazję spotkać się z Michałem Rusinkiem.
Oto relacja Natalki Filich z klasy 8c:
"Wycieczka do Krakowa"
W dniach 27-28.09.2018 r. my - blogerzy wraz z opiekunami wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Jej głównym celem było spotkanie z p. Michałem Rusinkiem - pisarzem, tłumaczem oraz sekretarzem Wisławy Szymborskiej.
W czwartek 27.09 wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Krakowa. Po podróży trwającej kilka godzin dojechaliśmy do wspomnianego wcześniej miasta. Mieliśmy jeszcze trochę czasu do spotkania z p. Michałem Rusinkiem, więc spędziliśmy go, spacerując po Krakowie.
Po zwiedzeniu wystawy zadaliśmy parę pytań p. Michałowi Rusinkowi. Okazało się, że początkowo miał być sekretarzem Wisławy Szymborskiej na parę miesięcy, aż emocje po zdobyciu Nagrody Nobla opadną. Tak się nie stało, gdyż Szymborska nieustannie zmagała się z ogromną popularnością.
P. Michał Rusinek oprowadził nas po wystawie "Szuflada Szymborskiej". Dowiedzieliśmy się, że laureatka Nagrody Nobla często robiła własnoręcznie pocztówki, a materiały do nich wycinała m. in. z gazet. Wisława Szymborska nie przepadała za byciem fotografowaną, choć istniał od tego wyjątek. Poetka robiła fotografie przy znakach z widniejącą na nich, specyficzną nazwą miejscowości.
P. Rusinek twierdzi, że dzieła Szymborskiej są nie do podrobienia, a po przeczytaniu danego utworu można od razu stwierdzić, czy należy on do niej, czy też nie. Podczas spotkania padały pytania dotyczące noblistki oraz inne, bardziej osobiste, które dotyczyły bezpośrednio p. Rusinka.
Po rozmowie z autorem zakwaterowaliśmy się w hostelu, a następnie postanowiliśmy ponownie zwiedzić Kraków oraz wybrać się na posiłek. Wieczorem poszliśmy na jarmark, gdzie można było ujrzeć wiele charakterystycznych dla polskiej kultury dań, ubrań oraz pamiątek. Po jakimś czasie wróciliśmy do hostelu, by po dniu pełnym wrażeń móc odpocząć.
Następnego dnia (28.09) po śniadaniu wybraliśmy się do Biblioteki Jagiellońskiej. Była ona ogromna, a w jej wnętrzu znajdowały się imponujące ilości przeróżnych książek. W bibliotece znajduje się także wielka sala, gdzie przede wszystkim studenci mogą usiąść, by w ciszy oraz skupieniu uczyć się.
Tego samego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łodzi, a przy okazji zwiedziliśmy ruiny zamku w Olsztynie, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowite widoki.
Po opuszczeniu zamku udaliśmy się na posiłek.
Wróciliśmy do Łodzi po godzinie 20:00. Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieć okazję na udanie się na następną, podczas której będziemy się równie dobrze bawić.
Nasi uczniowie aktywnie włączają się w zbieranie głosów na szkolne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na lekcjach, w świetlicy, a nawet podczas wycieczek myślą o tym, aby ich budynek szkolny był kolorowy i odpowiednio wyposażony.
Klasy 4c i 4e wybrały się na wycieczkę integracyjną do Kawęczyna. Towarzyszyły im obecne i poprzednie wychowawczynie .
W gosopdarstwie agroturystycznym mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami i życiem mieszkańców wsi sprzed 100 lat. Dowiedzieli się m.in. jak pracował kowal, czym zajmowały się gospodynie, gdzie uczyły się dzieci.
Wszyscy wrócili pełni energii i optymizmu.
15 września 2018 wyruszyliśmy na pierwszy w tym roku szkolnym rajd PTTK. Tradycyjnie był to Rajd Czterech Kultur, w tym roku poświęcony kobietom. Dowiedzieliśmy się mi.in., że dzięki Irenie Tuwim, siostrze Juliana Tuwima, polskie dzieci znają Kubusia Puchatka. To ona przetłumaczyła książkę z języka angielskiego na język polski. Po drodze mijaliśmy ważne dla historii naszego miasta obiekty, a na wspaniałym muralu w Pasażu Rubinsteina odkryliśmy portret patrona naszej szkoły. Na starcie stanęło 14 uczniów z klas IV-VIII, oraz jedna reprezetantka klas 1-3. Amelia z klasy Ic dzielnie pokonała trasę swojego pierwszego rajdu.
Zachęcamy do wspólnej wędrówki, kolejny rajd już niedługo.
BUDŻET OBYWATELSKI
Nasza szkoła przygotowała 4 wnioski do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Wszystkie zostały pozytywnie rozpatrzone przez Radę Miasta Łodzi. Wnioski dotyczą:
P0135KR |
Kolorowa szkoła – remont korytarzy i klatek schodowych. Stworzenie przyjaznego miejsca do spędzania wolnego czasu podczas przerw poprzez wydzielenie i wyposażenie stref relaksu dla uczniów. |
P0137KR |
Nowoczesna biblioteka z centrum multimedialnym w SP 41 |
P0133KR |
Plac zabaw z mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego przy SP 41 |
P0136KR |
Nowoczesna pracownia językowa w SP 41 |
Prosimy o poparcie naszych wniosków. Swój głos poparcia możecie Państwo oddać: w dniach 15.09-30.09.2018 r. w jednym z punktów do głosowania (Punkt Informacyjny UMŁ, ul. Krzemieniecka 2b) lub w dniach 15.09-07.10.2018 r. internetowo pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/lodzianie-decyduja/budzet-obywatelski/20182019/
Informacja nt. świadczenia przysługującego w ramach realizacji rządowego programu "Dobry Start":
Program „Dobry Start” – 300 dla ucznia
W ramach rządowego programu „Dobry Start” na wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny przysługuje jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł. Świadczenie to przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole, do ukończenia 20. roku życia, dla dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia. Wsparcie przysługuje niezależnie od posiadanego dochodu.
Jak dostać świadczenie dobry start?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Kiedy i jak złożyć wniosek?
Nie musisz iść do urzędu. Już od 1 lipca 2018 r. możesz złożyć wniosek on-line przez bankowość elektroniczną lub przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.empatia.mrpips.gov.pl
Od 1 sierpnia 2018 r. można składać wnioski drogą tradycyjną (papierową) w punktach przyjęć wniosków Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi.
W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi.
Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2018 r.
Ważne! Złożenie wniosku w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi na stronie www.css.samorzad.lodz.pl, tel. 042 638 59 69
30 maja uczniowie klasy 3e wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu Fundacji Kronnenberga City Bank Handlowy "Zdowy posiłek to nie wysiłek". Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą zdrowego odżywiania, a następnie przystapiły do pracy: przygotowały, obierały, kroiły, siekały, miksowały, blendowały, a na końcu konsumowały sałatki, koktajle, pasty... Zabawa była wspaniała. Okazało się, że może być i smacznie i zdrowo.
25 maja odbyła się druga edycja "Nocy w szkole". Uczniowie klas 4-7, podzieleni na grupy, wykonywali zadania i uczestniczyli w zajeciach integracyjnych. Czekały na nich pokoje zagadek i sale o tajemniczo brzmiących nazwach m.in. "Powrót do przeszłości", czy "Ławeczka tajemnic".
W kolejnej części wzięli udział w rozprawie sądowej i debacie. Gościem specjalnym był reżyser p.Jacek Bławut.
Uczestnicy integrowali się bawiąc się przy muzyce i jedząc pizzę.
Po raz kolejny impreza okazała się sukcesem. Po 22 dzieci zadowolone wróciły do domów.
Rozpoczęły się zapisy na półkolonie letnie.
Zainteresowane osoby zachęcamy do zapoznania się z regulaminem organizacji wypoczynku dla dzieci i naboru na półkolonie „LATO 2018” w Szkole Podstawowej nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi.